Haber

“Deprem Gerçekleri ve Kentsel Dönüşüm Şurası” 15 Eylül’de İstanbul’da başlıyor

Yeni deprem yasasının altyapısı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından İstanbul’da düzenlenecek ve 15 Eylül’den itibaren 3 gün boyunca devam edecek “Deprem Gerçekleri ve Kentsel Dönüşüm Şurası” kapsamında oluşturulacak. .

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, “Deprem Gerçekleri ve Kentsel Dönüşüm Şurası” 15-16-17 Eylül tarihlerinde İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Açılış konuşmasını Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yapacağı toplantının ana gündemi, başta İstanbul olmak üzere tüm şehirlerin depreme dayanıklı hale getirilmesi olacak.

Kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin katılacağı toplantının amacı, deprem risklerini her yönüyle ele alarak ortak yaklaşım ve yol haritası geliştirmek, dönüşüm stratejilerini belirlemek ve önerilerde bulunmaktır.

Kentsel dönüşümden konut arzına, dönüşüm sürecini geciktiren hukuki kararların analizinden dönüşüm modellerine kadar pek çok konunun ele alınacağı konsey kapsamında yeni deprem yasasının altyapısı oluşturulacak.

Türkiye’nin afetlere karşı güçlendirilmesi vizyonu çerçevesinde, kentsel dönüşüme yönelik yasal stratejiler, finansman stratejileri, kentsel dönüşümün önceliklendirilmesi, konut arzına yönelik stratejiler başlıklarında alanında uzman isimlerin katılımıyla 6 komite toplantısı gerçekleştirilecek. İstanbul’da kentsel dönüşüm ve kamuoyunda farkındalık yaratılması.

Kentsel Dönüşüm Yasal Stratejiler Kurulu, kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması ve deprem kanununun çıkarılması için konsey kapsamında çalışmalarını yürütecek. Komitede hukuki anlamda dönüşümün önündeki engellerin giderilmesi, kentsel dönüşümle ilgili mevzuatta gerekli düzenlemelerin yapılması ve mevzuat kapsamında kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması amacıyla atılacak adımlar ele alınacak.

Olası Marmara depreminden en çok etkilenmesi beklenen İstanbul’un hazırlık ve dönüşümü doğrultusunda oluşturulan “İstanbul’da Kentsel Dönüşüm İçin Yeni Stratejiler Komisyonu”nda kamu ve özel sektör işbirlikleri ele alınarak yol haritası çıkarılacak. Süreci hızlandırmaya yönelik harita tartışılacak.

Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Deprem Gerçekleri ve Kentsel Dönüşüm Şurası’na katılması bekleniyor.

incirliovaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu